CĒSU VALSTS ĢIMNĀZIJA

Projekti

Tikšanās ar Juglas vidusskolas skolēniem

18. oktobrī Cēsu Valsts ģimnāzijā viesojās Juglas vidusskolas skolēni. Pasākuma moto - Piedalāmies vācu valodas nedēļas pasākumā Latvijā. Ar Juglas skolēniem īstenojām 2 gadu projektu - tikties un radošās aktivitātēs pilnveidot vācu valodas prasmes. No Cēsīm viesus uzņēma 9.a klase un audzinātāja Erna Suharževska.

Vācu valodas uzdevumu daļu palīdzēja sagatavot vācu valodas skolotāja Ruta Amoliņa. Jāatzīmē, ka abas tikšanās reizes - gan pagājušajā pavasarī Juglā, gan šogad Cēsīs raisīja daudz pozitīvu emociju, prieka, smieklu un jautrības.

 

Nu ko, citu gadu meklēsim citus partnerus kādā no Latvijas skolām, kur pastiprināti māca vācu valodu un centīsimies projektu turpināt!

CVĢ vācu valodas skolotāja Maruta Vēvere.

Cēsu - Ahimas skolu sadarbība

Draudzībai starp Cēsu un Ahimas (Vācijā) pilsētām ir ļoti senas tradīcijas. Dažādos veidos esam sadarbojušies skolēnu apmaiņas projektos jau kopš Latvijas neatkarības atgūšanas laikiem.

Arī šī mācību gada sākumā 15 skolēnu un trīs skolotāju grupa lidoja uz Brēmeni, lai pavadītu vienu pārsteigumiem bagātu nedēļu kopā ar vācu draugiem. Kopā tika apmeklētas mācību stundas, arī tādas, kas nav pie mums Latvijā, piemēram, reliģija, kopā devāmies uz Hamburgas miniatūru muzeju, Serengeti parku, Klimata muzeju Brēmerhāfenē, kopā veicām pilsētas ralliju Ahimā un protams katru vakaru kopā „ietusējām” pilsētas parkā. Par ļoti patīkamu un vērtīgu pasākumu izvērtās tikšanās ar Ahimas pilsētas mēru Dīcfelda kungu.

Gandrīz katru dienu ar mums kopā bija Ahimas Gamma ģimnāzijas skolotājs Kristofers Buente. Atvadoties lidostā neizpalika arī asaras, bet mūs gaida nākošās tikšanās- jau maijā gaidīsim pie sevis ciemos vāciešus!

 

Ahima
Cēsu Valsts ģimnāzijas skolotāja Maruta Vēvere.

Skatīt arī http://www.gamma-achim.de/homepage/austausch-lettland-2016-1.html

Lidojumam visi jau bija gatavi nedēļu iepriekš. Es runāju par morālo gatavību. Visi par to runāja un nevarēja sagaidīt to īsto dienu, kad mēs šķērsosim Latvijas robežu. Kad tā diena beidzot bija pienākusi, un mēs iesēdāmies lidmašīnā, vēderos sāka kutēt.
Kad mēs iznācām no lidostas, mūs sagaidīja mūsu draugi!!! Smaidīgi un mīļi apskaujoties ar "saviem" vāciešiem, mēs turpinājām ceļu. Pirmais, kur mēs iegājām, protams, bija "Starbucks". Iedzerot aukstās lates un apskatot pilsētu, mēs devāmies mājas jeb uz Ahimu. Godīgi sakot, braucot vilcienā un skatoties pa logu, stipru atšķirību no Latvijas pamanīt nevarēja. Koki ir, zāle it kā zaļa, vienīgi sajūtas bija citādākas.
Nākamajā dienā mēs bijām miniatūru muzejā, Hamburgā. Superīga vieta, varu pat teikt, ka apbrīnojama. Tur mēs apskatījām dažādas valstis "mini" versijā. Izstaigājot visu miniatūru muzeju, kaut kadas detaļas noteikti var palaist garām! Visas valstis tik sīki izstrādātas, līdz pat sīkākajām, manuprāt nenozīmīgajām lietam. Mans personīgais favorīts ir Šveice, tur mēs dabūjām bezmaksas šokolādi.
Otrajā dienā bija ekskursijas pa Brēmeni un Hamburgu. Vienīgais, ko varu sacīt, ir tas,ka pilsētas neatšķirās no mūsu Rīgas, precīzāk Vecrīgas. Tik pat vecmodīgā stilā taisītas ieliņas, akurātas un tīras.
Trešā un ceturtā dienas bija brīvdienas - ģimenes dienas. Tās divas dienas bija kolosālas. Vakaros mēs tikāmies parkā ar visiem, klausījāmies mūziku, runājām par visdažādākām tēmām, labāk iepazinām viens otru, bet pa dienu mēs bijām tā saucamajā "Lāzertagā". Spēle, kas ir līdziga 'Paintball', tikai nesāpīga.
Pirmdiena bija visinteresantākā diena. Mēs bijām "Serengetti" parkā, kur, braucot busiņā, apskatījām dzīvniekus, kas brīvi staigāja katrs kur pagadās un novēroja mūs caur busiņa stikliem. Pēc tam aizgājām uz atrakciju parku. Superīgi pavadījām tur laiku, no parka izgājām slapji, gribējās vemt no atrakciju pārdozēšanas, bet bijām laimīgi.
Otrdien mums bija ekskursija Klimatu mājā. Aprakstīt vienā vārdā? Karsti. Dzīvniekus mēs tur neatradām, vai nu viņi mācēja superīgi slēpties, vai arī mūs apmuļķoja un kā eksponātus uzlika tukšus akvārijus.
Pienāca trešdiena...pamodos ar dīvainu sajūtu. "Viss? Laikam jau..." šī frāze bija pirmais, par ko nodomāju pamostoties. Paēdot pēdējās vakariņas, atvadoties no vecākiem, un izraudāšot visas acis, atvadoties no jauniegūtajiem draugiem, mēs aizlidojām.
Es vēl ilgi jo ilgi varētu stāstīt par šo braucienu, bet tik ilgi jūs jau negribēsiet lasīt, jo 70% no šī braucienā pārdzīvotajām emocijas šeit aprakstījusi neesmu. Uzrakstīju tikai īsas un konkrētas detaļas. Īsāk sakot, es..nē, mēs tiešām ieguvām draugus. Apskatījām šo skaisto un kopto valsti, pārēdāmies "Haribo" un vienkārši kolosāli pavadījām nedēļu.
Mīnusi? Lidostā baigi dārgs ēdiens :/
Diāna Kukore

Projekti

Par starptautiskajiem projektiem  un to perspektīvām

Visilgstošākais un vissekmīgākais skolēnu apmaiņas projekts ir ar Ahimas skolām Vācijā. Ar nelieliem pārtraukumiem tas darbojas kopš Cēsu un Ahimas pilsētu sadraudzības līguma parakstīšanas 1992.gadā. Sākumā apmaiņas grupas tika komplektētas no vairākām skolām,tika organizētas vasaras nometnes. Kad Ahimā izveidojās jauna – GAMMA ģimnāzija (2008.g.), apmaiņa aprobežojās ar grupām no tās un Cēsu Valsts ģimnāzijas, toties divas reizes gadā. Projektu finansiāli atbalsta Cēsu novada un Ahimas pilsētas domes. Tātad 2015.gada maijā Ahimas skolēni viesojās Cēsīs, kur viņus savās ģimenēs uzņēma CVĢ 7.klašu skolēni. Apmaiņas nedēļas laikā viesi iepazinās ar Cēsīm un apkārtni, piedalījās kopīgos pasākumos. Septembrī mūsu skolēni devās atbildes vizītē uz Ahimu. Abu skolu apmaiņas dalībnieki –gan skolēni,gan skolotāji bija ļoti apmierināti ar projekta norisi Latvijā un Vācijā. Tika iedibināti personīgie kontakti, pilnveidota svešvalodu lietošanas prasme. Nākošā tikšanās plānota 2016.gada maijā.

Pēc tāda paša principa  jau ilgus gadus tiek organizēta apmaiņa ar Vācijas Gistrovas rajona Jaunatnes organizāciju apvienību, pēdējā laikā – starp CVĢ un Bitcovas ģimnāziju. Šī apmaiņa notiek reizi gadā, tajā piedalās 10. – 11.klašu skolēni. To arī atbalsta Cēsu novada dome un Gistrovas Jaunatnes lietu pārvalde. 2015.gada vasarā bitcovieši viesojās Cēsīs, nākošā tikšanās paredzēta 2016.gada vasarā.

Vienlaikus ar minētajiem projektiem notiek mēģinājumi veidot plašāka apjoma Erasmus projektus ar vairāku valstu skolu piedalīšanos. Pagājušajā 2014./15. mācību gadā Diseldorfas T.Fliednera ģimnāzijas vadībā tapa projekts par enerģijas taupīšanu. Tā sagatavošanā piedalījās ģimnāzijas no Rumānijas un Slovēnijas. Diemžēl projektu      neapstiprināja. 2015.g. septembrī Diseldorfā notika Vācijas Izglītības un zinātnes apvienības kongress, kurā viena no tēmām bija Erasmus projekti. Kongresā piedalījās    skolotājs I.Zemītis. Pašlaik kopā ar ģimnāzijām no Rumānijas, Ungārijas un Polijas notiek priekšdarbi jaunam pētnieciskam projektam par tēmu – kā Reformācija ir ietekmējusi Eiropas attīstību dažados aspektos.


                        CVĢ projektu vadītājs I.Zemītis